Strój łańcucki

Strój łańcucki

Strój łańcucki cechuje bardzo duża różnorodność. Dotyczy to zarówno ubioru męskiego, jak i damskiego. Rodzaj stroju dostosowany był do konkretnej uroczystości oraz pory roku.

Podczas lata panowie zakładali na głowy słomkowe kapelusze, które zazwyczaj samodzielnie wytwarzali. Zima była dobrą porą roku do noszenia czapki sukiennej lub włóczkowej. Męskie koszule szyte były z lnu lub konopi.

Na koszule nakładano spodnie, które następnie przywiązywano paskiem. Na specjalne okazje wkładano koszule z ozdobnym haftem na kołnierzu oraz mankietach. Odświętnym strojem były również sukienne spodnie.

Strój kobiecy cechował się licznymi ozdobnikami. Na szczególną uwagę zasługiwał haft, którym ozdabiano niemal każdy element stroju. Kobiety lubiły zakładać spódnice o szerokim kroju.

Efekt taki uzyskiwały zakładając jednocześnie nawet kilka spódnic. Podczas chłodniejszych dni panie posiadały okrycie głowy w postaci chustki, która jednak nie miała zbyt dużo ozdobień. Z kolei mężatki zazwyczaj zakładały dodatkowo czepki, które świadczyły o ich stanie cywilnym.

zawór gazowy do kuchenki amica
producenci sukienek
www.us.zagan.pl